Jak můžeme klasifikovat

Jak můžeme klasifikovat

Klasifikace je běžná činnost v různých oblastech znalostí. Prostřednictvím klasifikace můžeme organizovat a kategorizovat informace, objekty, lidi a další. V tomto článku prozkoumáme některé formy klasifikace a jak jsou aplikovány v různých kontextech.

Klasifikace podle kategorií

Jednou z nejčastějších forem klasifikace je kategorie. V tomto typu klasifikace jsou prvky seskupeny podle podobných charakteristik. Například v oblasti biologie lze zvířata klasifikovat do různých kategorií, jako jsou savci, ptáci, plazi atd.

Hierarchická klasifikace

Hierarchická klasifikace je forma klasifikace, která organizuje prvky na různých úrovních. Každá úroveň představuje širší nebo konkrétnější kategorii. Například v klasifikaci živých bytostí máme království, fylum, třídu, řád, rodinu, pohlaví a druhy.

Klasifikace charakteristik

Další forma klasifikace je podle charakteristik. V tomto typu klasifikace jsou prvky seskupeny podle jejich vlastností nebo atributů. Například při klasifikaci automobilu jej můžeme seskupit podle barvy, velikosti, napájení motoru atd.

Klasifikace podle objednávky

Klasifikace podle objednávky se používá, když chceme prvky uspořádat podle konkrétní sekvence. Například při klasifikaci čísel máme rostoucí pořadí a klesající pořadí.

 • Klasifikace podle popularity
 • Klasifikace podle relevance
 • Klasifikace podle ceny

 • Klasifikace podle data • Jméno
  věk
  Profese

  João 30 inženýr
  Maria 25 Lawyer
  Carlos 40 doktor
  Scroll to Top