Jak zlepšit zkroucenou nohu

Jak vylepšit zkroucenou nohu

Mít zkroucenou nohu může být velmi nepříjemné a omezující. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tento stav zlepšit a urychlit proces zotavení. V tomto článku prozkoumáme některé techniky a cvičení, která mohou pomoci posílit zkroucenou nohu a podpořit uzdravení.

1. Odpočívej a naneste led

Hned po otočení nohy je důležité odpočívat a aplikovat led na postiženou oblast. To pomůže snížit otok a zmírnit bolest. Nezapomeňte aplikovat led po dobu asi 15 až 20 minut každou hodinu po dobu prvních 24 až 48 hodin.

2. Proveďte posilování cvičení

Jakmile se otok sníží, je čas začít posilovat zkroucenou nohu. Jednoduchá cvičení, jako je psaní abecedy prsty, mohou pomoci zlepšit mobilitu a posílit svaly kolem kotníku.

Cvičení 1: abeceda s prsty nohy

 • se cítí na židli a natáhněte nohu zasaženou před vámi.
 • Nakreslete každé písmeno abecedy ve vzduchu prsty nohy.
 • Snažte se učinit písmena co nejjasněji, pohybovat kotníkem a prsty.
 • Opakujte cvičení 2 až 3krát denně.
 • 3. Použijte obvaz dlahy nebo komprese

  Abyste pomohli stabilizovat zkroucenou nohu a vyhnout se nadměrným pohybům, můžete použít obvaz dlahy nebo komprese. To pomůže snížit bolest a urychlit zotavení.

  4. Poraďte se s fyzioterapeutem

  Pokud se zkroucená noha po několika týdnech léčby doma nezlepšuje, doporučuje se konzultovat s fyzioterapeutem. Mohou vyhodnotit závažnost zranění a předepsat konkrétní cvičení pro posílení nohy a zlepšení mobility.

  5. Vyvarujte se činností s vysokým dopadem

  Při zotavování z kroucené nohy je důležité vyhnout se vysoce dopadovým činnostem, jako je běh nebo podpatky. Tyto činnosti mohou vyvíjet větší tlak na nohu a zpomalit proces hojení. Místo toho se rozhodněte pro činnosti s nízkým dopadem, jako je plavání nebo cyklistika.

  Stručně řečeno, zlepšení zkroucené nohy vyžaduje odpočinek, aplikaci ledu, posilování cvičení, používání tala nebo kompresní obvaz, konzultace s fyzioterapeutem a vyhýbání se činnostem s vysokým dopadem. Podle těchto tipů budete na správné cestě pro rychlejší a efektivnější zotavení.

  Scroll to Top